Dlhodobý klesajúci trend nehnuteľností analytici neočakávajú

Ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu v Bratislave v prvom štvrťroku tohto roka klesli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 4,93 percenta, čím sa dostali na úroveň 3 582 eur za meter štvorcový. Vo svojej najnovšej správe to konštatujú analytici Bencont Investments.

Priemerné nájomné s energiami sa dostalo po 18,07-percentnom medziročnom raste na 836 eur, resp. na 14,94 eur za meter štvorcový.

Rast cien energií

Do nájomného sa počas prvého štvrťroka naplno pretavil rast cien energií. O 10,1 percenta vzrástlo na medziročnej úrovni aj čisté nájomné bez energií.

Sekundárny trh bol podľa analytikov podobne ako aj trh novostavieb zásadne ovplyvnený zvýšenými úrokovými sadzbami, ktoré pri vysokej inflácii oslabovali dopyt. „Ceny novostavieb sa už tretí štvrťrok v rade držia na rovnakej úrovni okolo 4 930 eur za meter štvorcový,“ uvádzajú.

Rozdiel medzi priemernou novostavbou a priemerným bytom na sekundárnom trhu bol v prvom štvrťroku 1 347 eur za meter štvorcový, resp. 37,6 percenta.

Cena nájmu

Priemerná absolútna cena sa oproti predchádzajúcemu kvartálu znížila o 8,25 percenta na aktuálnych 223 485 eur.

„K výraznejšiemu zníženiu absolútnej ceny prispel okrem zníženej jednotkovej ceny aj pokles priemernej rozlohy ponúkaných bytov na sekundárnom trhu o 3,33 percenta,“ vysvetľujú analytici s tým, že staršie byty ponúkané v Bratislave mali priemerne 63,51 metra štvorcového.

Priemerná cena nájmu v kompletne zrekonštruovanom byte dosahovala 803 eur, pri priemernej rozlohe 57,46 metra štvorcového, a priemerný nájom v čiastočne zrekonštruovanom byte 743 eur. Novostavbu prenajímanú z druhej ruky bolo v prvom štvrťroku možné si prenajať v priemere za 923 eur.

Dostupnosť bývania

Oslabený dopyt po nehnuteľnostiach je podľa hlavného analytika Bencont Investments Rudolfa Bruchánika dôsledkom vysokej inflácie, vysokých úrokových sadzieb a poklesu reálnych miezd.

V blízkej dobe očakávame, že ceny starších nehnuteľností môžu klesnúť do 3 až 5 %. Dlhodobý klesajúci trend ale neočakávame a v druhej polovici roka predpokladáme skôr zastabilizovanie situácie,“ uvádza Bruchánik.

V druhej polovici roka by sa mohol spomaliť aj inflačný rast, zatiaľ čo bude pokračovať nadpriemerný mzdový rast a úrokové sadzby by mohli dosiahnuť svoj vrchol a zastabilizovať sa.


Zdroj: SITA

#nehnutelnosti #trh nehnutelnosti #trh nehnutelnosti 2023 #realitny trh #vyvoj trhu nehnutelnosti

© 2024 AZ PROPERTY s.r.o – realitná kancelária