(+421) 908 038 804
SlovakEnglishGermanRussian

„SINGLES“- nový fenomén bývania vo veľkých mestách

„SINGLES“- nový fenomén bývania vo veľkých mestách

Neviem či ste si všimli, že na Slovensko dorazil nový fenomén bývania pre tzv. „singles“ – slobodných mladých ľudí. Táto cieľová skupina si postupne získala pozornosť developerov predovšetkým v Bratislave.  Nájdeme v nej mladých ľudí pochádzajúcich z rôznych kútov Slovenska, ktorí ostali po štúdiu v Bratislave pracovať a nájom bytov už nepovažujú za výhodný. Táto skupina  pozitívne reaguje najmä na slogany „štartovacie bývanie a  bývanie pre mladých“.

Špecifickú skupinu ale tvoria „singles“ – slobodní mladí ľudia, ktorých neoslovujú slogany „štartovacie bývanie“ ale požadujú plnohodnotné kvalitné bývanie. Okrem požiadaviek na špecifickú veľkosť bytu a jeho dispozičné riešenie sa sústreďujú tiež na lokalitu, architektúru  a vybavenie bytu. Táto mladá generácia  pristupuje ku kúpe bytu inak ako to bolo pred desiatimi rokmi. Bývanie vnímajú ako investíciu, ktorá im v budúcnosti môže zabezpečiť  ďalší príjem. Preto už ako slobodní uprednostňujú byty v kategórii 1kk alebo 2 kk a neboja sa požiadať o nadštandardné vybavene. Byty si často nechávajú vo vlastníctve aj potom, ako vstúpia do manželstva. Veľmi často takýto byt prenajímajú a z nájmu splácajú hypotéku. Berú to ako dobrú investíciu a zároveň istotu.

Ďalšiu špecifickú skupinu ktorá nadväzuje na „singles“ sú takzvaní „mingles“.  Sú to partnerské páry, ktoré napriek tomu, že žijú spolu, vlastnia každý svoj byt. Títo ľudia bývajú úspešní v zamestnaní, finančne nezávislí, žijúci v spokojnom vzťahu, ale napriek tomu sa odmietajú vzdať istej formy slobody v podobe vlastného bytu. Preto si dlhodobo ( často aj po svadbe) držia svoj vlastný byt, ktorí nadobudli ešte ako slobodní. Publikované prieskumy uvádzajú, že viac ako 30 % mladých ľudí v SR býva so svojimi rodičmi – práve oni sú tou cieľovou skupinou, ktorej sa „singles“ a neskôr „mingles“ bývanie priamo dotýka.

Spoločnosť FINEP v posledných rokoch registruje vysoké percento práve  takýchto klientov. Títo sa  nesústreďujú len na veľkosť bytu, ale preferujú najmä  lokalitu – vyžadujú dobré spojenie do centra mesta a dobrú občiansku vybavenosť. A to im Jégého alej poskytuje.

JUDr. Olga Petkova

riaditeľka spoločnosti, ktorá patrí do skupiny FINEP HOLDING