(+421) 908 038 804
SlovakEnglishGermanRussian

Dom + strom = vertikálny les. Z Milána sa šíri do sveta

posted by: admin in Nezaradené

Viac ako 20 000 rastlín a stromov, teda ekvivalent dvoch hektárov lesa na dvoch budovách: dve rezidenčné budovy nazývané Bosco Verticale v Miláne majú svojich súperov a ich koncepcie sa šíri do celého sveta, od Holandska po Čínu. V milánskej štvrti Porta Nuova majú všetci oči len pre tieto dva zalesnené mrakodrapy, kde žije niekoľko celebrít, napríklad chorvátsky futbalista z Interu Miláno Ivan Perišić.

Smrekovce, čerešne, jablone, olivovníky, buky … Na každom balkóne rastú desiatky rastlín či stromov, ktoré sú rozmiestnené podľa toho, ako sú odolné voči vetru, a podľa toho, či majú radšej svetlo, alebo vlhkosť.

„Ten projekt sa zrodil z mojej posadnutosti stromami a z úvah, ako by sa mohli stať podstatnou časťou architektúry,“ povedal agentúre AFP architekt Stefano Boeri.

Vertikálne les má samozrejme aj svoju ekologickú stránku. „V roku 2007 som bol v Dubaji a videl som mesto, ktoré vyrastá uprostred púšte, s viac ako 200 sklenenými vežami, ktoré zosilňujú účinky tepla,“ vysvetľuje architekt. Tak sa zrodila myšlienka budovy, ktorá by rástla a prispievala k znižovaniu znečistenia ovzdušia v meste, pretože stromy pohlcujú mikročastice a oxid uhličitý.

„Mestá dnes produkujú okolo 75 percent oxidu uhličitého prítomného v atmosfére. Keď mestu dodáme viac stromov, bojujeme s nepriateľom priamo na mieste,“ poznamenal Boeri.

Zdroj a celý článok: https://byvanie.pravda.sk/stavba-a-rekonstrukcia/clanok/445273-dom-strom-vertikalny-les-z-milana-sa-siri-do-sveta/